بستنی طلا حرام است.

بنابر اعلام مسئولان رستوران گردان "برج میلاد" تهران قرار است بستنی‌هایی با روکش طلا عرضه شود که در ترکیبات آن از چند گرم طلای خوراکی به صورت پودر و برگه‌های طلا استفاده شده است که قیمت هر عدد از این بستنی‌ها 400 هزار تومان اعلام شده است.

 

برای اطلاع از حکم فقهی خوردن چنین بستنی‌هایی که در ترکیبات آن از طلای خوراکی استفاده شده است، استفتائی را از دفتر مقام معظم رهبری مبنی بر حکم شرعی این مسئله داشتیم که مسئول پاسخگویی دفتر معظم‌له اعلام داشت: در صورتی که در ترکیبات این نوع از بستنی از عنصر طلا استفاده شده باشد، خوردن آن حرام است.

 

طلای خوراکی مجوز وزارت بهداشت ندارد

معاون غذا سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت اعلام کرد: هیچ نوع طلای خوراکی تاکنون از وزارت بهداشت مجوز نگرفته است به همین علت عرضه بستنی طلا در رستورانها غیر مجاز است ضمن اینکه طلا یکی از انواع فلزات سنگین و ماده‌ای است که جذب بدن نمی‌شود کاملاً دفع می‌شود.

 

 

بهروز جنت افزود: تاکنون هیچ نمونه از طلای خوراکی به هیچ شکلی اعم از پودر یا برگه چه نمونه داخلی و چه وارداتی از وزارت بهداشت مجوز نگرفته است بنابراین عرضه هر نوع محصول غذایی حاوی طلا در کشور فاقد مجوز وزارت بهداشت است.

 

وی توضیح داد: البته طلا به عنوان یکی از فلزات سنگین در برخی از محصولات گیاهی شامل میوه‌ها و برخی انواع آردها و غلات به میزان بسیار ناچیز وجود دارد که البته چون یک ماده غذایی خنثی است جذب بدن نمی شود و به طور کامل دفع می‌شود بنابراین هر میزان مصرف آن نیز برای بدن بی فایده است.

 

وی گفت:‌ با وجود این در برخی کشورهای دنیا در رستورانهای بسیار لوکس به عنوان یک ماده غذایی لوکس گران قیمت ممکن است سرو شود مانند اینکه در برخی رستورانهای گران قیمت مغز میمون به عنوان یک غذای لوکس گران قیمت سرو می‌شود.

 

جنت افزود: با وجود این اگر رستورانهای شهرداری یا هر رستوران لوکس دیگر بخواهد از طلای خوراکی در محصولات غذایی خود استفاده کند حتماً باید از وزارت بهداشت مجوز واردات یا تولید آن محصول را بگیرد ضمن اینکه معاونت بهداشتی وزارت بهداشت نیز بر رستورانها نظارت دارد و محصولات فاقد مجوز را جمع آوری کرده و با عرضه کنندگان ‌آن برخورد می‌کند.

/ 0 نظر / 16 بازدید