روشنگری درباره امامت4

 

طی سلسله مباحثی تحت عنوان"روشنگری در باره امامت" برگرفته از کتابی با همین نام اثر شیخ مفید و ترجمه محمد رضا عطایی،به ابهاماتی در رابطه با خلافت پس از پیامبر،پاسخ داده شده و در این وبلاگ درج خواهد گردید.ان شاء الله

 

 

 

http://www.imamalislib.org/images/21280.jpg

رم دادن شتر پیامبر در شب عقبه با اینکه بعضی صحابه بین آنها بودند

 خدای تعالی راجع به شرح حال ایشان در روز احد و شکست خوردنشان از مشرکان و تسلیم کردن پیامبر(ص)می فرماید:"إِذْ تُصْعِدُونَ وَ لا تَلْوُونَ عَلى‏ أَحَدٍ وَ الرَّسُولُ یَدْعُوکُمْ فی‏ أُخْراکُمْ فَأَثابَکُمْ غَمًّا بِغَمٍّ لِکَیْلا تَحْزَنُوا عَلى‏ ما فاتَکُمْ وَ لا ما أَصابَکُمْ وَ اللَّهُ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ"1.

و خدای تعالی داستان ایشان را در حالی که به عقب برگشته بودند و کسی جز امیرالمومنین (ع)و عباس بن عبدالمطلب(رضی الله عنه)وهفت تن از بنی هاشم با پیامبر(ص)نمانده بود،هیچ کس دیگر با ایشان نبود،چنین یاد می کند:"وَ یَوْمَ حُنَیْنٍ إِذْ أَعْجَبَتْکُمْ کَثْرَتُکُمْ فَلَمْ تُغْنِ عَنْکُمْ شَیْئاً وَ ضاقَتْ عَلَیْکُمُ الْأَرْضُ بِما رَحُبَتْ ثُمَّ وَلَّیْتُمْ مُدْبِرینَ25ثُمَّ أَنْزَلَ اللَّهُ سَکینَتَهُ عَلى‏ رَسُولِهِ وَ عَلَى الْمُؤْمِنینَ"2،مقصود از مومنین،امیرالمومنین و کسانی از بنی هاشم است که با او پایدار ماندند،نه کسانی که از جنگ فرار کردند.

1.آل عمران/53:( به خاطر بیاورید ) هنگامی را که از کوه بالا میرفتید و جمعی در وسط بیابان پراکنده شدند و از شدت وحشت ، ) به عقب ماندگان نگاه نمی کردید ، و پیامبر از پشت سر ، شما را صدا می زد. سپس اندوه ها را یکی پس از دیگری به شما جزا داد این بخاطر آن بود که دیگر برای از دست رفتن ( غنایم جنگی ) غمگین نشوید ، و نه بخاطر مصیبت هایی که بر شما وارد می گردد. و خداوند از آنچه انجام می دهید ، آگاه است.

2توبه/25و26:و در روز حنین، در آن هنگام که فزونی جمعیّتتان شما را مغرور ساخت ، ولی ( این فزونی جمعیّت ) هیچ به دردتان نخورد و زمین با همه وسعتش بر شما تنگ شده سپس پشت ( به دشمن ) کرده ، فرار نمودید! -سپس خداوند «سکینه» خود را بر پیامبرش و بر مؤمنان نازل کرد.

 

/ 1 نظر / 21 بازدید