روشنگری درباره امامت2

همین ها بودند که قرآن مجید از نارضایتی آنها برای جهاد و مجادله ی آن ها با پیامبر(ص)درباره ی ترک جهاد و دریغ داشتن آنها از کمک جانبی و علاقه مندی آنان به دنیا وترک اجر و ثواب الهی،سخن گفته است،آنجا که میفرماید:"کَما أَخْرَجَکَ رَبُّکَ مِنْ بَیْتِکَ بِالْحَقِّ وَ إِنَّ فَریقاً مِنَ الْمُؤْمِنینَ لَکارِهُونَ-یُجادِلُونَکَ فِی الْحَقِّ بَعْدَ ما تَبَیَّنَ کَأَنَّما یُساقُونَ إِلَى الْمَوْتِ وَ هُمْ یَنْظُرُونَ-وَ إِذْ یَعِدُکُمُ اللَّهُ إِحْدَى الطَّائِفَتَیْنِ أَنَّها لَکُمْ وَ تَوَدُّونَ أَنَّ غَیْرَ ذاتِ الشَّوْکَةِ تَکُونُ لَکُمْ وَ یُریدُ اللَّهُ أَنْ یُحِقَّ الْحَقَّ بِکَلِماتِهِ وَ یَقْطَعَ دابِرَ الْکافِرینَ-لِیُحِقَّ الْحَقَّ وَ یُبْطِلَ الْباطِلَ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُجْرِمُونَ"1

 و آنگاه ایشان را از نفاق و دورویی با پیامبرشان (ص)-به خاطر علمی که به نیات پلید آن ها داشت - بر حذر داشته و مامور به اطاعت و صمیمیت با وی نمودوبرای آنها درباره ی آنچه که از باطن گفته ها و نیت های قلبیشان به پیامبر اطلاع داد ،مثل ها زده است وایشان را به دلیل ارتکاب کارهای زشت از فتنه بر حذر داشته و نعمت های خود را بر ایشان بر شمرده است تا سپاسگزاری کنند و نسبت به اعمالی که ایشان را دعوت می کند ،فرمان ببرند و از کیفر خیانتشان،نسبت به خدای تعالی و پیامبرش (ص)آنان را بیم داده و فرموده است:" یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا أَطیعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَوَلَّوْا عَنْهُ وَ أَنْتُمْ تَسْمَعُونَ-وَ لا تَکُونُوا کَالَّذینَ قالُوا سَمِعْنا وَ هُمْ لا یَسْمَعُونَ-إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّ عِنْدَ اللَّهِ الصُّمُّ الْبُکْمُ الَّذینَ لا یَعْقِلُونَ-وَ لَوْ عَلِمَ اللَّهُ فیهِمْ خَیْراً لَأَسْمَعَهُمْ وَ لَوْ أَسْمَعَهُمْ لَتَوَلَّوْا وَ هُمْ مُعْرِضُونَ-یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اسْتَجیبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاکُمْ لِما یُحْییکُمْ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ یَحُولُ بَیْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ وَ أَنَّهُ إِلَیْهِ تُحْشَرُونَ-وَ اتَّقُوا فِتْنَةً لا تُصیبَنَّ الَّذینَ ظَلَمُوا مِنْکُمْ خَاصَّةً وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ شَدیدُ الْعِقابِ-وَ اذْکُرُوا إِذْ أَنْتُمْ قَلیلٌ مُسْتَضْعَفُونَ فِی الْأَرْضِ تَخافُونَ أَنْ یَتَخَطَّفَکُمُ النَّاسُ فَآواکُمْ وَ أَیَّدَکُمْ بِنَصْرِهِ وَ رَزَقَکُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُون-یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تَخُونُوا اللَّهَ وَ الرَّسُولَ وَ تَخُونُوا أَماناتِکُمْ وَ أَنْتُمْ تَعْلَمُونَوَ اعْلَمُوا أَنَّما أَمْوالُکُمْ وَ أَوْلادُکُمْ فِتْنَةٌ وَ أَنَّ اللَّهَ عِنْدَهُ أَجْرٌ عَظیمٌ2

   و از این قبیل است آنچه که خداوند درمورد پایداری در جهاد بر ایشان تاکیید فرموده و در صورت هزیمت و فرار، ایشان را ازخشم خود بیمناک ساخته است ،چون می دانسته است که بینش ایشان ضعیف است و به زنهار او توجه ندارند و پیامبرش (ص) را در چندین مورد تسلیم دشمن کرده اند،از این رو فرمود:"یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا إِذا لَقیتُمُ الَّذینَ کَفَرُوا زَحْفاً فَلا تُوَلُّوهُمُ الْأَدْبارَ15وَ مَنْ یُوَلِّهِمْ یَوْمَئِذٍ دُبُرَهُ إِلاَّ مُتَحَرِّفاً لِقِتالٍ أَوْ مُتَحَیِّزاً إِلى‏ فِئَةٍ فَقَدْ باءَ بِغَضَبٍ مِنَ اللَّهِ وَ مَأْواهُ جَهَنَّمُ وَ بِئْسَ الْمَصیرُ"3

 1.انفال5-8: (ناخشنودى بعضى مسلمانان از تقسیم غنائم) همانند آن (زمانى) است که که پروردگارت تو را (براى جنگ بدر،) از خانه‏ات به حقّ خارج کرد، در حالى که گروهى از مؤمنان (از حضور در جنگ) ناخشنود بودند.

آنان درباره‏ى حقّ (بودنِ جنگ بدر)، پس از آنکه روشن شده بود، با تو مجادله مى‏کنند. (چنان ترسیده‏اند که) گویى به سوى مرگ رانده مى‏شوند و (نابودى خود را) مى‏نگرند.و (به یاد آورید) زمانى که خداوند شما را وعده مى‏داد که یکى از دو گروه (کاروان تجارتى یا لشکر جنگى دشمن،) از آنِ شما خواهد بود، و شما (به خاطر راحت‏طلبى و منافع مادّى) دوست داشتید گروه غیر مسلّح (کاروان تجارتى) در اختیارتان قرار گیرد. در حالى که خداوند مى‏خواهد حقّ را با کلمات (و سنّت‏هاى) خویش استوار ساخته و ریشه‏ى کفّار را برکند. (از این رو شما را با تعداد کم و نداشتن آمادگى جنگى در بدر با لشکر قریش درگیر و سرانجام پیروز ساخت.) تا (خدا) حقّ را استوار وباطل را نابود سازد، هرچند مجرمان خوش نداشته باشند.

2.انفال20-28:ای کسانی که ایمان آورده اید! خدا و پیامبرش را اطاعت کنید و سرپیچی ننمایید در حالی که ( سخنان او را ) می شنوید! 

 و همانند کسانی نباشید که می گفتند: «شنیدیم!» ولی در حقیقت نمی شنیدند! 
 بدترین جنبندگان نزد خدا ، افراد کر و لالی هستند که اندیشه نمی کنند. 
 و اگر خداوند خیری در آنها می دانست ، ( حرف حق را ) به گوش آنها می رساند ولی ( با این حال که دارند ، ) اگر حق را به گوش آنها برساند ، سرپیچی کرده و روگردان می شوند.
 ای کسانی که ایمان آورده اید! دعوت خدا و پیامبر را اجابت کنید هنگامی که شما را به سوی چیزی می خواند که شما را حیات می بخشد! و بدانید خداوند میان انسان و قلب او حایل می شود ، و همه شما ( در قیامت ) نزد او گردآوری می شوید!
و از فتنه ای بپرهیزید که تنها به ستمکاران شما نمی رسد ( بلکه همه را فرا خواهد گرفت چرا که دیگران سکوت اختیار کردند. ) و بدانید خداوند کیفر شدید دارد!
 و به خاطر بیاورید هنگامی را که شما در روی زمین ، گروهی کوچک و اندک و زبون بودید آن چنان که می ترسیدید مردم شما را بربایند! ولی او شما را پناه داد و با یاری خود تقویت کرد و از روزیهای پاکیزه بهره مند ساخت شاید شکر نعمتش را بجا آورید!
ای کسانی که ایمان آورده اید! به خدا و پیامبر خیانت نکنید! و ( نیز ) در امانات خود خیانت روا مدارید ، در حالی که میدانید ( این کار ، گناه بزرگی است ) !
و بدانید اموال و اولاد شما ، وسیله آزمایش است و ( برای کسانی که از عهده امتحان برآیند ، ) پاداش عظیمی نزد خداست!
 
3.انفال15و16:ای کسانی که ایمان آورده اید! هنگامی که با انبوه کافران در میدان نبرد رو به رو شوید ، به آنها پشت نکنید ( و فرار ننمایید ) !
و هر کس در آن هنگام به آنها پشت کند- مگر آنکه هدفش کناره گیری از میدان برای حمله مجدد ، و یا به قصد پیوستن به گروهی ( از مجاهدان ) بوده باشد- ( چنین کسی ) به غضب خدا گرفتار خواهد شد و جایگاه او جهنم ، و چه بد جایگاهی است!
 
 

 

/ 2 نظر / 35 بازدید
هادی

واقعا وبلاگ بسيار زيبا و جذابی داريد بهتون تبريک ميگم... اما به نظرم اگه از عکس بيشتر استفاده کنين و زود به زود آپديتش کنين بسيار عالي تر ميشه... بنده هم يک وبلاگ قرآني دارم بسيار خوشحال ميشوم که به وبلاگ بنده نيز سر بزنيد و نظر بدهيد... من خودم سعي ميکنم زود به زود بروزش بکنم الانم با يه مطلب جالب به روز هستم... منتظرتون هستم[چشمک] يا علي [گل]

پیرو راه زهرا

خداوندا... نمیدانم در کدامین بیراهه ی زندگی دست تو را رها کردم... اما این را خوب میفهمم... که اگر شکست های دیروزم را امروز میفهمم برای این است... که تو دوباره دست را گرفتی... [گل]